Ticaret ile Satış arasındaki fark ?

Ard arda iki fuar birden gezince insan bir değişik oluyor, önce Fespa Londra ,ardından Şangay Reklam fuarı..

Birçok ithalatçı ve son kullanıcı orada idi,Ramazan olduğundan öncekilerden az olduğunu söyleyenlerde vardı.

Ancak şu bir gerçek ki Fespa Londra fuarında olan Pazarlama humması ve gerçek dışı satış hikayeleri çoktu,Şangay fuarında gerçek ticaretle ve bol yalanla dolu idi.

Şangay Reklam fuarı 2013
Fuar sonunda konuştuğum ithalatçılar ,bir umutla yeni ürün bulmanın sevincini taşıyorlardı. Ancak aslında çinli herkese aynı ürünü satıyor olacağını kendisi de biliyor.

Fuarda başıma gelen en ilginç olaylardan biri, Bir Makine üreticisi olarak, Türkiye’de yıllardır türkiye’de başarı ile distribütörü ile satılan bir çin markasının patronu tarafından

akşam yemeğine davet edildim, anlamadım önceleri ama

nezaketen kabul ettim.

Akşam yemekte ,bana Türkiye’yi övdü durdu, bende distribütörünü övdüm,sattığı adetler çok iyi dedim .

Ama Çinli’de öyle bir zihniyet varki Sanki Türkiye Çin ,Herkese satacak. Ben kendisinin ürünlerini değil,kimsenin ürünün satmayacağımı,Sadece Eurotech ürettiğimizi ,ayrıca böyle yaparsa Distributorü kaybedeceğini söyledim.

Cevabı çok ilginçti: “ Distributor bir yere gidemez, gitsede rakibini ararız ,ucuz fiyat veririz, hemen gelir”

Çinli bizi nasıl da ,çözmüş ….?

Sign Istanbul fuarında buna benzer olayı Türk firmalar arasında yaşanmıştı, işte dedim “ Ne farkımız var birbirimizden, Çinli’de aynı,Türk’de …”


Bir büyüğüm 15 sene önce, Bir kerelik yapılan işe Satış ,devamlı yapılan işe ise Ticaret denir demiştir. Bugün  ticaret iyice kısa sürelerde yapılıyor ,peki bunun adı nedir?
Ticaret ile Satış arasındaki fark ? Ticaret ile Satış arasındaki fark ? Reviewed by Safak Aydogan on Temmuz 24, 2013 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.